Your company account is blocked and you cannot place orders. If you have questions, please contact your company administrator.

História veľkonočného zajačika: Ako sa stal zajačik symbolom Veľkej noci?


Veľkonočný zajačik je dlho spájaný s Veľkou nocou a mnohými veľkonočnými tradíciami, ako je hľadanie čokoládových vajíčok, veľkonočné oslavy, mriežkované pečivo, sladkosti v tvare zajaca či tradičné jedlo počas Veľkonočnej nedele.

Tak ako mnohé podobné tradície, aj prvá zmienka o veľkonočnom zajačikovi sa traduje už celé stáročia. Ale aký je jeho skutočný pôvod a význam?

Ponorte sa do histórie veľkonočného zajačika (a nášho ikonického ZLATÉHO ZAJAČIKA) a zistite, prečo sa stal symbolom tohto sviatku plného čokolády.

Význam Veľkej noci a jej tradícií

Veľká noc je v kalendári vyznačená Veľkým piatkom a Veľkonočnou nedeľou. Oslavuje znovuzrodenie, obnovu a príchod jari.

Hľadanie veľkonočných vajíčok, rodinné obedy a vychutnávanie si čokoládových zajačikov sa stali neoddeliteľnou súčasťou veľkonočných osláv v mnohých domácnostiach a zaručujú dlhotrvajúce spomienky. Časom sa aj veľkonočné darčeky stali súčasťou sviatočnej tradície – hlavne čokoládové darčeky, ktoré mali podobu veľkonočného zajačika.

Odkiaľ veľkonočný zajačik pochádza?

História veľkonočného zajačika nie je úplne zaznamenaná, aspoň nie na jednom mieste.

Jedna z teórií histórie veľkonočného zajačika sa datuje do 18. storočia, kedy mal byť prvýkrát predstavený nemeckými imigrantmi v holandskej časti Pensylvánie v Amerike. Imigranti priniesli so sebou príbeh zajačice, ktorá kládla vajíčka a volali ju „Osterhase“ alebo „Oschter Haws“. Táto zajačica kládla pestrofarebné vajíčka pre poslušné deti. Ako súčasť rituálu vyrábali deti hniezda, do ktorých zajačica vajíčka kládla. Táto tradícia sa postupne rozšírila do celej Severnej Ameriky.

Prečo prináša veľkonočný zajačik čokoládové vajíčka?

Postupom času sa veľkonočné darčeky rozšírili aj o čokoládové vajíčka, čokoládových zajačikov a dokonca pribudli aj hračky. Ale prečo podľa tradície znáša veľkonočný zajačik vajíčka?

Podobne ako veľkonočný zajačik, aj vajíčka sú starodávnym symbolom reprezentujúcim plodnosť, znovuzrodenie a nový život. Tradične sa vajíčka varili, maľovali a ozdobovali počas príprav na veľkonočné slávnosti.

V 19. storočí bolo už ozdobovanie a hľadanie vajíčok populárnou súčasťou Veľkej noci a dokonca si ju osvojila aj šľachta, ktorá si navzájom vymieňala nádherne vyzdobené vajíčka. Ozdobené varené vajíčka sa každoročne používajú aj počas pretekov v hľadaní vajíčok v Bielom domev Spojených štátoch už od roku 1878.

Rovnako sa v 19. storočí aj čokoláda stala súčasťou veľkonočných osláv. 

Ozdobovanie vajíčok je dodnes súčasťou veľkonočných rituálov v niektorých spoločnostiach. Čokoládové veľkonočné vajíčka (a zajačiky) sa však stali populárnou modernou tradíciou a sú bežnou súčasťou pri veľkonočných hľadaniach vajíčok.

Veľkonočný zajačik dnes

Veľkonočný zajačik (alebo veľkonočná zajačica) ostáva obľúbenou postavičkou dodnes a od domu k domu nosí deťom počas veľkonočných osláv čokoládové dobroty. Rodičia zvyknú deťom hovoriť, že veľkonočný zajačik býva na ďalekom Veľkonočnom ostrovev južnej časti Tichého oceána.

Veľkonočnú radosť, samozrejme, nerozdáva len veľkonočný zajačik. Veľa ľudí v tomto období rado obdarováva sladkými dobrotami svojich blízkych – či už sú to čokoládové vajíčka, čokoládové zajačiky alebo veľkonočné pečivo. Ak hľadáte nápady na tohtoročné kreatívne darčeky, vyskúšajte naše Lindt veľkonočné čokoládové hniezda. Skvele sa hodia na uloženie našich LINDOR čokoládových vajíčok!

Lindt ZLATÝ ZAJAČIK

Lindt ZLATÝ ZAJAČIK

Náš rozkošný ZLATÝ ZAJAČIK prináša kúzlo Veľkej noci ľuďom po celom svete už viac ako 70 rokov. Má svoj vlastný zaujímavý príbeh, ktorého súčasťou je čokoládový majster Lindt Maître a jeho malá dcéra. Príbeh hovorí o tom, ako videla počas rodinného veľkonočného obeda skákať po tráve zajaca, ale kým stihla vybehnúť za ním von, zajac zmizol. Jej otec videl, aká je z toho smutná a rozhodol sa vytvoriť zajačika, ktorého sa jej vždy počas Veľkej noci podarí nájsť vďaka malému zvončeku.

A tak sa zrodil Lindt ZLATÝ ZAJAČIK, ktorý naďalej roznáša radosť a kúzlo Veľkej noci po celom svete.

História Zlatého Zajačika

A to zďaleka nie je všetko. Pripravte sa na Veľkú noc s výberom dokonale lahodných Lindt veľkonočných čokolád vrátane čokoládových vajíčok pre deti aj dospelých a s naším klasickým ZLATÝM ZAJAČIKOM v rôznych príchutiach.

Lindt ZLATÝ ZAJAČIK